Ziemia - jedna z planet w Układzie Słonecznym, trzecia w kolejności od Słońca, piąta pod względem wielkości. Kształtem zbliżona do ogromnej kuli, jednak wobec rozmiarów wszechświata znikomo mała, niby pyłek. Niezmiernie ważna, bo ludzkość na jej powierzchni powstała, na niej żyje i – mimo udanych podróży pozaziemskich – jest z nią jak najściślej związana. Dzień Ziemi, to obchody „urodzin” błękitnej planety, to czas zastanowienia się nad faktem co wiemy o Ziemi, jak dbamy o nasze środowisko życia, czy potrafimy być ekologiczni codziennie, a nie od święta?

dzienziemi141

więcej zdjęć ...

Obchody Światowego Dnia Ziemi co roku odbywają się 22 kwietnia, jednak ze względu na organizację pracy naszej szkoły odbyły się 30 kwietnia. Jest to święto mające na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z ekologią. Pierwsze obchody Dnia Ziemi odbyły się w 1970 roku w San Francisco. W Polsce pierwszy raz „świętowano” dopiero w 1990 roku dzięki organizacjom ekologicznym.

W tym roku hasło przewodnie obchodów Dnia Ziemi brzmiało : „Zmieniaj nawyki, nie klimat”. Zespoły klasowe otrzymały informację o stworzeniu reprezentacji trójosobowych do konkursu wiedzy oraz zawodów sportowych. Każda klasa przygotowała plakat dotyczący tematyki „Negatywny wpływ człowieka na klimat”. W konkursie wiedzy, przedstawiciele klas odpowiadali na pytania i rozwiązywali zadania z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

Rywalizacja sportowa odbywała się w duchu ekologicznym, uczniowie musieli jak najszybciej posprzątać z odpadów „las zrobiony z chorągiewek” i odpowiednio je posegregować, wykazać się celnością w rzutach do plastikowych, butelkowych „kręgli” oraz pokonać ekologiczny tor przeszkód.

Nie zabrakło również prezentacji projektów gimnazjalnych, które wpisywały się w tematykę obchodów. Uczniowie zaprezentowali informacje dotyczące możliwości istnienia życia we Wszechświecie, wyjaśnili nam co to są meteoryty oraz przedstawili i omówili powstanie książki.

W „zdrowej” rywalizacji konkursowej pierwsze miejsce i puchar „przechodni” dyrektora szkoły wygrała klasa IIIB (wych. Pani Małgorzata Adamczyk), drugie miejsce zajęła klasa IIA (wych. Pan Grzegorz Kasprzak), na trzecim miejscu znalazła się klasa III A (wych. Pani Irena Twardowska).

Dbajmy o dobrą, ekologiczną kondycję Ziemi, byśmy mogli za rok, kolejny raz obchodzić „urodziny” Błękitnej Planety.

tekst - Grzegorz Kasprzak (nauczyciel geografii i fizyki)