Tego dnia tylko dla uczniów naszej szkoły odbył się w jarocińskim kinie seans najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego „Jack Strong,” którego obejrzenie miało być pretekstem do dyskusji na temat przeszłości, zawiłej historii Polski, patriotyzmu, nonkonformizmu oraz trudnych wyborów moralnych ludzi żyjących w okresie PRL-u, tak jak główny bohater filmu, płk. Kukliński, postać wzbudzająca do dziś liczne kontrowersje i spory historyków i polityków, okrzyknięta równocześnie patriotą – bohaterem, ale i szpiegiem.

Po projekcji filmu uczniowie z opiekunami udali się do Muzeum Regionalnego w Jarocinie na lekcję muzealną dotyczącą II wojny światowej na Ziemi Jarocińskiej. Prelekcja i pokaz kolekcji zdjęć z lat 1939-1944 okazały się tym ciekawsze, że dotyczyły też samego Nowego Miasta i okolic. Ciekawostką było obejrzenie zdjęć z budowy wsi Radliniec, która do dnia dzisiejszego zachowała ówczesny kształt a budynki niemiecki styl architektoniczny.

Wycieczka edukacyjna okazała się nie tylko trafionym pomysłem, ale też bardzo cennym doświadczeniem oraz pożądanym przez uczniów sposobem zdobywania wiedzy. Zarówno młodzież jak i opiekunowie (pani Halina Wesołek, pani Joanna Nowakowska oraz pan Wojciech Borowczyk) wyrazili swoje zadowolenie i ochotę uczestniczenia w kolejnych, podobnych projektach edukacyjnych.

Lekcje historii w kinie i muzeum zorganizowały pani Halina Wesołek (nauczyciel historii i wos-u) oraz pani Joanna Nowakowska (nauczyciel języka angielskiego, wychowawca klasy 1T).

Tekst - Joanna Nowakowska

jackstrong141

 

jackstrong142

jackstrong143

Zdjęcia - Halina Wesołek