6 grudnia 2013r. w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu, podczas uroczystości wręczania Wielkopolskiego Pegaza, pan Bronisław Hyżorek został wyróżniony Dyplomem Honorowym Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. W uzasadnieniu napisano, że jest to „osoba, której środowisko lokalne zawdzięcza dogłębną edukację muzyczną kolejnych pokoleń”.

 

17 grudnia 2013 roku pan Bronisław Hyżorek z rąk Wojewody Wielkopolskiego pana Piotra Florka odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał odznaczenie w uznaniu zasług pana Hyżorka w krzewieniu kultury oraz wrażliwości muzycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Uroczystość odbyła się w Sali im. Witolda Celichowskiego w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

 

Pan Hyżorek został poproszony o wygłoszenie podziękowania w imieniu wszystkich odznaczonych. Oto jego treść:

Panie Wojewodo, Szanowni Państwo! Chciałbym w imieniu wszystkich odznaczonych podziękować tym, którzy nas desygnowali do tak zaszczytnych wyróżnień. Sądzę, że moralna satysfakcja, która z nich płynie, będzie motywacją do dalszej wytężonej pracy w środowiskach, w których działamy.
„Płomień rozgryzie malowane dzieje,
skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
pieśń ujdzie cało.”
Czemu cytuję słowa naszego wieszcza? Ponieważ tworzywem mojej pracy zawodowej i artystycznej była pieśń. Każdy naród w ważnych chwilach swoich dziejów śpiewa: tak było, tak jest i tak być powinno. Pieśń łączy ludzi, dodaje sił do walki z wrogiem, budzi nadzieję na lepszą przyszłość. Oskar Kolberg, nasz wybitny etnograf i muzykolog, powiedział: „Naród, który przestaje śpiewać przestaje żyć”. Pieśń jest elementem kulturowym, który łączy pokolenia, świadczy o naszej tożsamości narodowej w tym zglobalizowanym świecie. Mój mistrz - profesor Stefan Stuligrosz, w którego klasie studiowałem dyrygowanie był wielkim miłośnikiem i wielbicielem śpiewu: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serce mają, pamiętaj, że źli ludzie nigdy nie śpiewają.” Dziękuję."

 

Tekst - Lidia Janicka, zdjęcia Aleksander Hyżorek