Ziemia - jedna z planet w Układzie Słonecznym, trzecia w odległości od Słońca, piąta pod względem wielkości. Kształtem zbliżona do ogromnej kuli, jednak wobec rozmiarów wszechświata znikomo mała, niby pyłek. Niezmiernie ważna, bo ludzkość na jej powierzchni powstała, na niej żyje i – mimo udanych podróży pozaziemskich – jest z nią jak najściślej związana. Dzień Ziemi, to obchody „urodzin” błękitnej planety, to czas zastanowienia się nad faktem, co wiemy o Ziemi, jak dbamy o nasze środowisko życia?

Obchody Światowego Dnia Ziemi odbywają się 22 kwietnia, tak też było i w tym roku w naszej szkole. Jest to święto mające na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z ekologią. Pierwsze obchody Dnia Ziemi odbyły się w 1970 roku w San Francisco. W Polsce pierwszy raz „świętowano” je dopiero w 1990 roku dzięki organizacjom ekologicznym.

dzienziemi16m

zdjęcia ...

Jak co roku, zespoły klasowe otrzymały informację o stworzeniu reprezentacji trójosobowych do konkursu wiedzy oraz zawodów sportowych. W konkursie wiedzy przedstawiciele klas odpowiadali na pytania i rozwiązywali zadania z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

Rywalizacja sportowa odbywała się w duchu ekologicznym, uczniowie musieli jak najszybciej posprzątać z odpadów „staw wodny z rybami”, odpowiednio posegregować śmieci, wykazać się celnością w kopnięciach piłki do butelkowych „kręgli” oraz pokonać ekologiczny tor przeszkód.

W „zdrowej” rywalizacji konkursowej pierwsze miejsce i puchar „przechodni” dyrektora szkoły wygrała klasa IIIB (wych. pani Izabela Kuderczak), drugie miejsce zajęła klasa IIIA (wych. pan Piotr Czeszyk), na trzecim miejscu znalazła się klasa I b (wych. pani Iwona Czeszyk).

Dbajmy o dobrą kondycję Ziemi, byśmy mogli za rok, kolejny raz obchodzić „urodziny” Błękitnej Planety.

Tekst - Grzegorz Kasprzak (nauczyciel geografii i fizyki)