baner aktualnosci

punktLaboratoria przyszłości

30 sierpnia 2022 r.

logo-Laboratoria Przyszłosci poziom kolor

Nasza szkoła uczestniczy w programie Laboratoria Przyszłości. W ramach programu otrzymaliśmy wsparcie na zakup wyposażenia technicznego wspomagajacego kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Kwota wsparcia to 60 000 zł.

W ramach programu zostały zakupione: drukarka 3D wraz z edytorem i biblioteką projektów, klocki do nauki programowania dla klas 1-3 i klas 4-8, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami, stacja lutownicza z gorącym powietrzem, gimbal, oświetlenie do realizacji nagrań, aparat cyfrowy do robienia zdjęć i nagrywania filmów, statyw do aparatu i kamery, mikrofon kierunkowy, mikroporty z akcesoriami, długopisy 3D, wizualizer, mikroskopy, teleskop. 

Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany podczas lekcji, przede wszystkim informatyki, biologii, geografii, podczas kółek rozwijającyh zainteresowania uczniów, np. kółka programowania, przy realizacji treści z zakresu doradztwa zawodowego, jak też w czasie przygotowania i realizacji uroczystości szkolnych oraz innych przedsięwzięć scenicznych, takich jak przredstawienia, spektakle, festiwale oraz tworzenia dokumentacji zdjęciowej i filmowej z tych przedsięwzięć.

 Informacja o programie


Rzeczywistość szkolna w satyrycznym ujęciu… - taki pomysł zakiełkował w głowie Pani Doroty Kunowskiej, nauczycielki języka polskiego, która w tym roku przygotowywała akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wszyscy zebrani w hali szkoły, czyli uczniowie, grono pedagogiczne oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi, a także przedstawiciele władz samorządowych i akurat obecni goście z Francji, usłyszeli oczywiście życzenia z tej okazji wyrażone słowem i wyśpiewane piosenką. W drugiej części widzowie mogli przyjrzeć się rzeczywistości szkolnej przedstawionej z przymrużeniem oka. Wykorzystując utwory polskiej klasyki, m. in. wiersze Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej czy Juliana Tuwima autorka dokonała swoistych parafraz i powstały teksty portretujące życie szkoły.

  

      

 

Słowa połączone z ruchem i grą aktorską oraz muzyką, tworzyły ciekawe, wywołujące powszechny śmiech scenki. Uczniowie biorący udział w inscenizacji świetnie wyczuli konwencję jej i brawurowo odegrali różne typy uczniów: uczących się, wynudzonych, zbuntowanych czy patrzących na świat przez poetyckie okulary. Nie mieli też problemów, aby wcielić się w role rodziców, pracowników obsługi, nauczycieli czy nawet dyrektora. Całość tworzyła interesującą wizję szkoły w satyrycznym ujęciu…

Na koniec tym, którzy zanosili się od śmiechu, powtórzyć można słowa Mikołaja Gogola z „Martwych dusz”: „I z kogo się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!” Oby z refleksją i na zdrowie…

Na końcu uroczystości pojawił się jeszcze jeden akcent, który doskonale wpisał się w obchody święta pracowników oświaty. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz grona nauczycielskiego złożyli życzenia Panu Bronisławowi Hyżorkowi, nauczycielowi nowomiejskiej szkoły, z okazji jubileuszu 50-lecia pracy zawodowej i działalności artystycznej. Jubilat otrzymał kwiaty i listy gratulacyjne. Oklaski, jakie rozbrzmiały w tym czasie w hali widowiskowo-sportowej są dowodem uznania dla dorobku zawodowego i artystycznego jubilata oraz wielkiego szacunku dla samej osoby pana Bronisława Hyżorka. Nie obyło się bez wzruszeń i wpomnień. Jednak był to z pewnością jedynie przedsmak tego, co będzie towarzyszyło Benfisowi pana Bronisława Hyżorka, który odbędzie się dnia 19 października 2013 r. w hali widowiskowo-sportowej naszego zespołu szkół.

Tekst - Magdalena Florczak, zdjęcia - Małgorzata Kuderska-Paszkiewicz