Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Pożarnictwa, w którym mogliśmy się przekonać, jak dbano o bezpieczeństwo ludzi i ich dobytku już w XVIII wieku i jak na przestrzeni wieków zmieniała się myśl techniczna przy produkcji wozów strażackich i całego sprzętu gaśniczego. Muzeum ujęło nas bogactwem zebranych eksponatów nie tylko z terenu Polski, ale również innych krajów europejskich.

Następnie udaliśmy się do Wolsztyna, by podziwiać stare parowozy oraz zapoznać się z historią kolei od jej początków, aż po dzień dzisiejszy. Po krótkim spacerze i odpoczynku na rynku w Wolsztynie udaliśmy się na obiad, by po regeneracji sił pojechać do Muzeum Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski i zobaczyć, jak żyło się ludziom na naszych terenach ponad 300 lat temu, zapoznać się z ówczesnymi tradycjami, poczuć klimat dawnych czasów, ale też móc docenić to, jak bardzo rozwój techniki polepszył warunki życia nam współczesnych.

wolsztynm

Wycieczka podobała się tak młodszym, jak i starszym jej uczestnikom. Była nie tylko doskonałą formą rozrywki, ale też spełniła rolę edukacyjną i integracyjną.

Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki był pan Grzegorz Kasprzak, nauczyciel geografii i fizyki w nowomiejskiej szkole, ale też pilot i przewodnik Polskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek.

Po powrocie wszyscy wyrazili nadzieję na kontynuację tych wspólnych wyjazdów.